top of page

Завинаги изгубени - изложба на Свилен Стефанов  в Оne Gallery

Чавдар Попов

Изложбата на Свилен Стефанов е истинско предизвикателство, в най-добрия смисъл на думата, както за нас, неговите колеги, които непосредствено споделяме с него мъчнотиите и препъни-камъните на изкуствоведския занаят, така и за всички онези, които влизат в съприкосновение с неговите умни и проникновени аналитични писания от една относително по-далечна дистанция.

Свилен Стефанов не е единственият представител на нашата гилдия, който свободно преминава от зоната на историческата и теоретичната рефлексия към „потапянето” си в непосредствената стихия на пластическото творчество. При него има обаче една по-специфична особеност. Той не изоставя изкуствознанието. В този смисъл възприемам неговата живопис като видимата проява на едно своеобразно alter ego. Писането и рисуването в случая са различните „ипостаси” на една и съща индивидуалност.

Но заедно с това сама по себе си живописта на Свилен Стефанов е, струва ми се, съзнателно заредена с определена „двойственост”, притежава колкото буквален, толкова и символичен подтекст. Като културологично „обременен” художник, авторът спазва някои традиционни конвенции на живописната медия. Неговите картини, както е редно, са на платно, рисувани са с маслени бои. Като правило те са изградени в подчертано хоризонтално разположена, панорамно ориентирана композиционна рамка, в два контрастни плана.

В същото време пластическото „писмо” на автора напомня донякъде характеристиките на т.н. Bad Painting – импулсивно и сякаш безгрижно положени небрежни мазки, петна и линии, изграждащи формалните и тоналните конфигурации и взаимовръзки между фигури, предмети и пространство. Ако трябва да поместим онова, което виждаме в платната в определени етикети, бихме могли да твърдим, че са налице реминисценции и аналогии с неоекспресионизма и наивизма.

Персоналният пластичен мироглед на автора ни води, през баналното, към парадокса и притчата. Отвъд тривиалността и абсурдизма на текстовете и на изображенията се крие значим асоциативен и концептуален пласт, който ориентира по-изкушения зрител към един амбивалентен прочит на визуалния образ. Не случайно заиграването с английския ни препраща към установените клишета и конвенции на съвременния Art World.

Като цяло пред нас безспорно се разгръща една своеобразна живописна метафора на очевидното отдалечаване от рационалността на изкуствоведското писане. Неусетно потъваме в зоната на изтласканото, на „другото”, което е неизбежният контрапункт на ежедневното ни „нормално” съществуване.

Срещаме се с една оригинална живопис, която сякаш отрича самата себе си, която до голяма степен се самопародира. Защо? По всяка вероятност в известен смисъл това е неизбежно в изказа на търсеното напрежение между различните, често пъти трудносъвместими полюси и парчета на вътрешното ни „Аз”, в безкрайността на онзи свят, който безуспешно и по всяка вероятност химерично се опитваме да овладеем и да сглобим.

 

Оne Gallery, 22.11.2018 - 19.01.2019

01 SS Dialectics oil canvas 95x210 2018.
10 Africa I 2018 70 x145 cm oil on canva
07 They are forever lost 2018 75x140 cm
01 SS Dialectics oil canvas 95x210 2018.
02 Bad Geometry oil canvas 95x210 cm 201
IMG_0361.JPG
IMG_0337.JPG
IMG_0368.JPG
IMG_0339.JPG
bottom of page