Отворен диалог
За думите и образите.
За децата и приказките.
За театъра и глината.
За пишещия художник и рисуващия писател.
Мила Попнеделева-Генова през призмата на Международния литературен фестивал, 11 - 16.12.2018
Даниела Чулова-Маркова
Мила Попнеделева-Генова е автор на голям брой издания за деца. Тя е пишещ художник. Тя е и рисуващ с инструментите на словото творец на приключения. Поводът за анализ на нейната творческа концепция е участието й в Международния литературен фестивал 11-16 декември 2018 с отворен диалог "текст-образ", ориентиран към детска аудитория.
Мила Попнеделева е от онези художници, които винаги имат с какво да те изненадат. В работата си тя е водена от любовта към яркия цвят, изящната линия и конструктивно разпознаваемата форма. Контактът с книгите на Мила е приключение. Независимо дали е автор на илюстрациите или и на текста, тя умее да разказва увлекателни истории, като разкрива пред децата безграничните контури на познанието. Детското въображение запечатва емоцията. Мила знае това и го използва умело. Независимо дали разказва за жирафа Жири, за приключенията на мама Мечка и за немирния Дакел, за света на Библията през очите на осемгодишната Ема или за йога предизвикателствата, кодирани в образи на различни животни, тя говори на езика на своя читател, за да бъде разбрана.
Като писател и като художник Мила Попнеделева има стил, който се превръща в непогрешим показател за индивидуалност извън рамките на вид и жанр. Илюстрациите й са безпогрешно разпознаваеми - в тях има изобилие от динамика и повишена цветност. Основното й оръжие е фантазията. Чрез нея тя преодолява гъвкаво всяко предизвикателство и придава плът на абстрактни понятия като “добро”, “зло”, “красиво” и “грозно” на езика на детското съзнание. Книгите на Мила Попнеделева притеглят с цвят, нестандартно построена композиция и интересен типаж. Тя акцентира на провокация, игра и активно интегриране на читателя в текста и образното послание. Децата не обичат дългите описания, изпълнени с безкрайни детайли. Те се увличат от разказа в картинки. Посредством интензивни колоритни съчетания, ракурс, неочакван срез и фрагментиране на изображението, Мила провокира детето да потърси решение, да се заинтригува, да открие свой отговор и да довърши започнатото в съзнанието си.
Изданията, оформени от Мила Попнеделева имат характер. Мила обича свободата, затова твори там, където я открие. Тя не оставя текста като единствен носител на информация. Пластическият еквивалент на словото се появава на всяка страница, внася енергия, цвят и динамика. Илюстрациите изскачат, излизат от плоскостта на книгата и така се създава движение върху книжната плоскост. Преминаването на рисунката през целия разтвор и обвързването на страниците в единна композиция е емблематичен за художничката похват. Тя работи майсторски с акварел и черен контур. Във всичките й илюстрации и корици цветността е наситена, без да бъде сладникаво шарена. Образите са едри, едва побиращи се в страницата, а силуетите са четливо конструирани чрез линеарна трактовка. Художничката не спира да изтъква, че освен познавателни, книгите за най-малките притежават и естетически функции. Мила Попнеделева-Генова не се страхува да експериментира, тя кара децата да дадат простор на въображението си.
Тайната на успеха на Мила Попнеделева сред детската аудитория се крие в пленителната визия на изданията, в забавното поднасяне на историите, в находчивите пространствени решения. Мила работи уверено, бързо и без да поправя. Маниерът й на рисуване носи свежест и спонтанност.
Децата имат широк диапазон на фантазията. Те безрезервно приемат невъзможното и нереалното, смесват приказното и реалното. От тази отправна точка тръгва и Мила Попнеделева в "разказвателната работилница Прасчо и други приказни герои на Мила Попнеделева-Генова" на литературния фестивал 2018 г. Прасчо от "Приказка просто така, прасешка при това", към когото тя насочва вниманието си и в настоящата изява не е просто животно, излязло от страниците на книгата. Той се превръща в повод за диалог с децата, като ги кара да провокират въображението си и да сътворят от глина и хартия свои "възможни и невъзможни" образни транскрипции. За художничката е важна близостта и непосредствената комуникация. Пренос на слово в образ, трансформация на рисунка в глинена пластика, провокация на фантазията с цвят и още много посоки могат да бъдат открити в отворения диалог с децата. Тя, заедно със своите читатели, живее в света на своите герои и съумява да бъде себе си: експресивно цветна, изящна, запомняща се. Тя се стреми да научи своите малки почитатели да вярват в себе си, като ги води за ръка из своите истории.
Мила Попнеделева уважава свободата на малките си читатели. Тя стимулира детето да довърши, да допише или просто да обогати текста/изображението в съзнанието си. Тя насърчава и призовава децата да творят по нейните книги. Така книгите й се превръщат в повод детето да научи повече, да продължи отвъд границите на зададеното, да пренесе сътвореното от един материал в друг, като надмогне матрично мислене.
Мила Вихрониева Попнеделева-Генова e завършила Националната художествена академия, София, специалност „Книга и печатна графика” . Член е на СБХ. Нейните издания са част от художествения живот на България и света.
Избрани самостоятелни изложби и представяния:
2001 - ”Мъжете знаят защо”, галерия Art House, гр. Пловдив
2003 - ”Пейзажи от Европа”, галерия Ирида, София
2004 - ”Преживяна екзотика”, галерия Арт Алея, София
2005 - ”Да се загърнеш с думи”, галерия Дебют, София
2009 - „Жирафски работи”, галерия Арт Алея, София
2011 - Авторски куклен спектакъл и премиера на "Приказка просто така, прасешка при това ", София
2012 - Премиера на "Страшна приказка", галерия Арт Алея, София
2013 - Изложба илюстрации и изкуство на книгата в галерия Арт Алея, София
2016 - Изложба илюстрации към детски и дакелски книги в галерия Арт Алея, София
Избрани оформления и авторски книги
2009 - „Шумоленето”, авторска книга
2010 - Номинация за Националната награда „Христо Г. Данов” в категория издания за деца за книгата „Шумоленето”
2011 – „Приказка просто така, прасешка при това " – авторска книга
2012 - Номинация за Националната награда "Христо Г.Данов" в категория издания за деца за "Приказка просто така, прасешка при това"
2012 - "Страшна приказка" - авторска книга - Мила Попнеделева-Генова
2013 - „Бамбо велосипедист „ по програма Бамбини – илюстрации и оформление "Заекът и неговата мечта" на Мария Донева, худ. оформление и илюстрации - Мила Попнеделева-Генова, издателство Жанет 45
"Веломаратон" - авторска книга - Мила Попнеделева-Генова
"Ми не ми се спи "- авторска книга - Мила Попнеделева-Генова
2015 - "Букви опашати"на Живка Шопова, худ. оформление и илюстрации
2015 - "Hışırtı" книжката "Шумоленето" на турски за издателство Nesin Yayinevi
2015 - "Morning, Zora" by Krassi Harwell, худ. оформление и илюстрации
2016 - "Дакел, не! или мечките 2"
2017 - "Yoga Cards for Children" - автор Краси Харуел, илюстрации и худ. оформление
2017- " Вълшебна книжка" - автор Светла Иванова, илюстрации и худ. оформление
2017 - "Цифри непознати?" - автор Живка Шопова, илюстрации и худ. оформление
2018 - "Близо до облаците" -автор Деница Иванова, илюстрации и худ. оформление
2018 - "Вълшебна книжка 2" -автор Светла Иванова, илюстрации и худ. оформление