
Интеграция на идентичности
Мирослава Стоянова
Изложбата „Интеграция на идентичности” е част от проекта „Свързване” на КИЦ на Република Северна Македония в София с организатор Иво Пецов. След гостуването си в Пловдив в Балабанова къща експозицията беше открита с разширен обем и в Арт център Банкя, където ще продължи до 7 юли. Изложбата ще бъде представена за финал и в Националната галерия в Скопие на 26 юли, 2019 г.
Селекцията включва 21 имена, за които и двамата куратори – Горанчо Георгиевски и Свилен Стефанов твърдят, че са едни от най-значимите в съвременното македонско и българско изкуство. Интеграцията на идентичности на базата на държавната индетификация е само мотиватор за тази изложба. Разглеждането на това художествено събитие в контекста на държавността, колкото и да е актуално като тема, би било повърхностно от гледна точка на реализираните резултати.
Горанчо Георгиевски свързва мотивацията за този проект с глобализацията в съвременното общество, която е причина за "загубата на идентичност", като определя изграждането на модерните институционални мрежи като „момента на социологически разпад, т.е. дезинтеграция”. Тук той поставя отворен за дискусия въпросът доколко и дали художникът е обвързан с публичното мнение и действие.
Кураторският избор на Горанчо Георгиевски включва: Ацо Станкоски, Шкипе Мехмети, Атанас Ботев, Ибрахим Беди, Исмет Рамичевич, Роберт Янкулоски, Колектив Зеро, Мариана Иванова, Мариян Дзин, Зоран Мише, Перица Георгиев – ПЕПСИ, Иво Пецов, Павел Целкоски и Горан Тричковски. От своя страна Свилен Стефанов (участващ и като художник) допълва експозицията с избора си на творци, активно присъстващи в художественото пространство, които да представят в широк диапазон различни области от съвременното българско изкуство (Десислава Христова, Иван Кюранов, Лиляна Караджова, Генади Гатев, Росен Тошев и обединението NinaVale) – от живописта до видео арта. Това дава възможност всеки субективно да установи зависимостите във вътрешната логика на съвременното изкуство. Разнообразието на селекцията от автори и художествените полета, в които те работят, дава много възможности на публиката да се припознае и да се „интегрира” за малко в света на изкуство, което е и най-същественото достойнство и принос на подобна групова изложба.
Проектът „Свързване” на КИЦ се припознава от Арт център Банкя и като част от мисията на галерията да представя съвременни художници от съседните ни страни, целейки активно взаимодействие и обмяна на опит между автори, куратори и публика.